Ratownictwo Medyczne i Pierwsza Pomoc - Ratunek24.pl

VI Konferencja Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego - PODSUMOWANIE

Jesteśmy tuż po całym pięknym wydarzeniu, które upłynęło zbyt szybko i pomimo niezwykle bogatego pod względem merytorycznym i ilościowym programu, pozostawia niedosyt.

 W dniach 01-03.10.2014 w otoczeniu malowniczych krajobrazów Krynicy Górskiej w Hotelu „Czarny Potok” odbyła się VI Konferencja Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego [PTPR]. Tegorocznym hasłem przewodnim konferencji była: „Współpraca z jednostkami wyspecjalizowanymi”. Przez trzy dni prezentowane były wykłady prowadzone przez specjalistów różnych profesji z całego świata, m.in. Islandii, Holandii, Belgii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Profesjonaliści, praktycy oraz autorytety w przedstawianych dziedzinach prowadzili zajęcia dla 230 uczestników konferencji.


Konferencje PTPR to już zgodnie z tradycją, nie tylko teoretyczne wykłady. Program konferencji zapełniają również warsztaty, czyli zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy mogą zdobyć niezwykle wartościowe, często unikalne doświadczenia. Tak też było i tym razem. Spośród bogatego harmonogramu warto wymienić choćby warsztaty dotyczące postępowania w trakcie narażeń CBRN organizowane przez holenderską grupę HAZMEDS BV, czy postępowanie w urazach klatki piersiowej z użyciem środków i sprzętu stosowanego w medycynie pola walki, które prezentowane było przez polskich medyków posiadających doświadczenie wojenne.Wśród wielu poruszanych tematów burzliwa dyskusja wywiązała się po trzeciej sesji konferencji, poświęconej bólowi. Po zajmujących prezentacjach nie sposób było zapomnieć i przejść do kolejnych tematów bez wniosków dotyczących postępowania przeciwbólowego w opiece przedszpitalnej. Jak wykazują prowadzone badania, zarówno w świadomości osób pracujących w opiece przedszpitalnej, jak i ich możliwościach poprawnej oceny nasilenia bólu oraz skutecznego leczenia, istnieje duże pole do weryfikacji i poprawy obecnie obowiązujących standardów. Owocem dyskusji była deklaracja przedstawicieli środowiska pielęgniarskiego, lekarzy oraz ratowników medycznych o rzetelnym pochyleniu się nad sprawą. Sporządzono projekt postulatu do Ministra Zdrowia, który obejmuje propozycje zmian w dziedzinie dostępnych dla Zespołów Ratownictwa Medycznego leków, procedur oceny i monitorowania bólu u pacjentów. Stanowisko takie poparte opiniami specjalistów w dziedzinie bólu i anestezji, badań naukowych, weryfikacji dostępnych i sprawdzonych w innych krajach standardów postępowania, pozwoli na etyczne i humanitarne postrzeganie cierpiącego pacjenta. To krok milowy w kierunku cierpiącego chorego, bowiem opieka przedszpitalna nie powinna być drogą przez mękę dla poszkodowanego, a karetka bez bólu to realne i empatyczne wyzwanie dla ZRM.


Na uwagę zasługuje również podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz Polskim Towarzystwem Pielęgniarstwa Ratunkowego o współpracy strategicznej w zakresie zbieżnych przedmiotów działania, wspólnym podejmowaniu badań i projektowaniu rozwiązań służących bezpieczeństwu Państwa Polskiego.


Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się z uczestnikami doświadczeni naukowcy z bogatym dorobkiem, jak i osoby rozpoczynające karierę naukową. Szczególnie z myślą o tych ostatnich ufundowano nagrody dla dwóch najlepszych prezentacji. 


Pierwszą prezentacją, która zyskała największą przychylność, była prezentacja „Ci, którzy nie czują bólu rzadko myślą o tym, że kogoś boli” - analgezja w urazach w postępowaniu przedszpitalnym mgr Izabela Siuda, mgr Janusz Łucja – Katowice, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego. Nagroda ufundowana przez Collegium Masoviense w Żyrardowie to publikacja w Journal of Public Health Nursing and Medical Rescue, udział w warsztatach „Nagłe Stany Naczyniowe” oraz komplet podręczników medycznych.


Jako druga wyróżnienie uzyskała praca Zastosowanie Skali CIWA i CIW – AR w ZRM mgr Beata Barwińska – Łódź, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego. Nagrodą ufundowana przez PTPR jest udział w warsztatach” Nagłe Stany Naczyniowe”. Pozyskane nagrody pozwolą prelegentom na dalsze doskonalenie zawodowe.


Podczas konferencji przyznano tytuł Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego osobom, które przysłużyły się w sposób znaczny dla ratownictwa medycznego. Członkami Honorowymi zostali:


1. Pani Nancy Mannion Bonalumi – DNP(c), RN, CEN, FAEN – USA NMP Global Leadership, LLC, 2006 President Emergency Nurses Association – za aktywność na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i reprezentowanie PTPR podczas misji humanitarnej w Boliwii


2. Pan Gałązkowski Robert – dyrektor LPR, za podejmowanie działań integracyjnych wszystkich grup zawodowych działających w obszarze ratownictwa


3. Pan Pagaszewski Tomasz – pielęgniarz, za przepracowanie całego okresu aktywności zawodowej w ZRM i LPR


4. Pan Liedel Krzysztof – za łączenie i spajanie wielu ogniw oraz współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa w ochronie zdrowia.


Jesteśmy tuż po całym pięknym wydarzeniu, które upłynęło zbyt szybko i pomimo niezwykle bogatego pod względem merytorycznym i ilościowym programu, pozostawia niedosyt. Ale jest to niedosyt w pozytywnym znaczeniu. Głód tego, aby wiedzieć jeszcze więcej, stawać się jeszcze lepszym. Wszystkim „głodnym” pozostaje czekać kolejnej konferencji! Już teraz zapraszamy, wierząc że i tym razem będzie emocjonującym i niepowtarzalnym wydarzeniem.


Wszystkie osoby zainteresowane działalnością towarzystwa zapraszamy na stronę: http://www.ptpr.org.pl   


  


 

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, by móc dodać komentarz.

Komentarze

Społeczność

Najnowsze zdjęcia

 • Pierwsza pomoc tonącym
 • Podstawowa Opieka Zdrowotna
 • Wzywając pogotowie, nie okłamuj dyspozytora
 • Nie czekaj, dzwoń!
 • Nie wzywaj pogotowia nadaremnie
 • Wzywaj z głową
 • Ratownik medyczny
 • Teraz już wiesz...
 • Miał zawał. Karetki nie było.
 • Zespół QRS i jego szerokość
 • STEMI może być...
 • Słupek
 • Zatrucia
 • Ratownik medyczny
 • Zarobki ratownika medycznego
 • Służby