Ratownictwo Medyczne i Pierwsza Pomoc - Ratunek24.pl

Tegoroczna edycja Kongresu upłynie pod znakiem warsztatów

Wywiad z Adrianem Staniszem - Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego 4. Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych.


Ratunek24: Kalendarz wydarzeń ratowniczych o charakterze naukowym w Polsce z roku na rok jest coraz większy. Czy to wpływa w jakiś sposób na frekwencję uczestników Kongresu w Krakowie?


Adrian Stanisz: Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych już na stałe wpisał się w kalendarz corocznych wydarzeń naukowych. Odwiedzający nas ratownicy, pielęgniarki czy lekarze kojarzą nasz Kongres z wysokim poziomem merytorycznym wygłaszanych prezentacji oraz bardzo zróżnicowanym programem naukowym, o doskonałej integracji już nie wspominając. Już od pierwszej edycji wydarzenia frekwencja była wysoka, a w ostatnim roku mogliśmy się pochwalić ponad 500 uczestnikami.


R24: Czy to znaczy, że w tym roku też padnie rekord liczby uczestników?


AS: Tu nie chodzi o bicie rekordów frekwencji, chociaż bardzo nas cieszy, że na chwilę obecną mamy najwyższą, jak do tej pory, liczbę zgłoszeń. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników pod względem tematycznym oraz organizacyjnym. Jak widać, udało nam się w ten sposób wzbudzić zaufanie dużej grupy naszych kolegów i koleżanek.


R24: Uczestnikami są tylko ratownicy medyczni?


AS: Staramy się, aby programem kongresu zainteresować wszystkich pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Mogą w nim brać udział wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych, studenci kierunków medycznych, jak również innych zawodów związanych w pewnych obszarach z medycyną ratunkową czy ratownictwem medycznym. Myślę tu przede wszystkim o strażakach, policjantach, strażnikach granicznych, ratownikach górskich i wodnych, a także reprezentantach wojska.


R24: Wspominasz o zróżnicowanym i bogatym programie naukowym. Co nowego w tym roku przygotował Komitet Organizacyjny?


AS: Można śmiało stwierdzić, że tegoroczna edycja Kongresu upłynie pod znakiem warsztatów. Komitet Organizacyjny dołożył szczególnych starań, aby uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, przećwiczenia i udoskonalenia swoich umiejętności w 7 różnych warsztatach praktycznych. Program naukowy 4 OKRM, to również odpowiedź na bieżące wydarzenia w środowisku ratowniczym. Nowe rozporządzenie a wraz z nim nowe medyczne czynności ratunkowe, które ratownik medyczny może już wykonywać samodzielnie, jak również dodatkowa odpowiedzialność, którą bierzemy na swoje barki, zostaną dokładnie przeanalizowane i omówione podczas prezentacji kardiologicznych i prawnych. Tradycyjnie już, nie zabraknie sesji dotyczącej doświadczeń wojskowych stosowanych w ratownictwie cywilnym. Poruszymy tematykę medycyny ekstremalnej, psychologii i komunikacji klinicznej, hipotermii i dysponowania w ratownictwie medycznym. Komitet Organizacyjny zadbał również o nowości. Sesje dotyczące zarządzania w ratownictwie medycznym oraz edukacji są wyjściem naprzeciw nowym możliwościom ratowników. Kraków był gospodarzem największej w historii naszego kraju imprezy masowej, więc nie może zabraknąć szczegółowej analizy zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży oraz nowych doświadczeń zdefiniowanych po jej zakończeniu.


R24: Każdego roku Kongres w Krakowie wspiera rzesza współorganizatorów. Czy tak jest również w roku bieżącym?


AS: Integracja środowiska ratowniczego jest niezwykle istotna, a w przypadku organizacji tak dużego wydarzenia, wręcz nieoceniona. W tym roku organizację 4. Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych wspierają: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi, Studenckie Towarzystwo Naukowe UJCM oraz Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.


R24: Przewodnie hasło Kongresu to Quo Vadis. Skąd taki pomysł?


AS: Bieżący rok to nieoficjalny jubileusz najważniejszej, jak do tej pory, ustawy regulującej System Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz pracę ratowników medycznych. To najwyższy czas na refleksję nie tylko nad tym, co udało się osiągnąć, ale przede wszystkim, jaki kierunek należy obrać oraz jakie określić cele i sposoby rozwoju całego systemu. Pozostać autonomicznym obszarem czy ściśle związać się z całym systemem KSRG? Jak zdefiniować rolę ratownika medycznego, jego miejsca w obszarze pomocy szpitalnej i przedszpitalnej? Ograniczać się do klasycznych zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego czy może skorzystać z bogatych doświadczeń międzynarodowych i rozwinąć „ofertę” pomocy przedszpitalnej o motocykle ratunkowe, zespoły szybkiego reagowania czy specjalistyczne grupy ratownicze na wzorzec Londyńskiego HART-u? Wierzę, że na wiele z tych pytań znajdziemy odpowiedź.


R24: Uważasz, że polski system ratownictwa źle funkcjonuje?


AS: Bardzo ubolewam nad tempem rozwoju ratownictwa w Polsce. Mamy doskonałych, chętnych do działania ratowników, dobrze wyposażone ambulanse oraz rozwinięty, choć nieco kulejący, system edukacji i doskonalenia zawodowego. Jednak cały czas nie potrafimy wykorzystać naszego potencjału i bogatych, sprawdzonych doświadczeń międzynarodowych. Zdecydowanie powinniśmy kompleksowo przygotować się na zdarzenia o charakterze masowym, biologicznym czy terrorystycznym, jak również zrestrukturyzować system nauczania i wynagradzania pracowników. To są niestety obszary, w których nadal są braki i niedociągnięcia. Praca ratowników medycznych powinna zostać ściśle  i precyzyjnie zdefiniowana i opisana. Październikowe spotkanie będzie świetną okazją,  nie tylko do aktualizacji i poszerzenia naszej wiedzy i umiejętności, ale również integracji środowiska ratowniczego i określenia kierunków zmian w całym systemie opieki przedszpitalnej.R24: Nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie wszystkich zaprosić do Krakowa na 4. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych a Organizatorom życzyć powodzenia. Dziękuję


AS: Dziękuję


 


Wywiad przeprowadziła Dorota Ladowska

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, by móc dodać komentarz.

Komentarze

Społeczność

Najnowsze zdjęcia

 • Zgodniezprawem
 • Przyczepa do transportu?
 • Pierwsza pomoc tonącym
 • Podstawowa Opieka Zdrowotna
 • Wzywając pogotowie, nie okłamuj dyspozytora
 • Nie czekaj, dzwoń!
 • Nie wzywaj pogotowia nadaremnie
 • Wzywaj z głową
 • Ratownik medyczny
 • Teraz już wiesz...
 • Miał zawał. Karetki nie było.
 • Zespół QRS i jego szerokość
 • STEMI może być...
 • Słupek
 • Zatrucia
 • Ratownik medyczny