Ratownictwo Medyczne i Pierwsza Pomoc - Ratunek24.pl

Ketamina w medycynie ratunkowej - opis przypadku

Ketamina może być używana na etapie przedszpitalnym jedynie przez lekarzy zespołów specjalistycznych.

 Wezwanie – wypadek w pracy, otwarte złamanie uda, mężczyzna 34 lat.


Do zdarzenia zadysponowano zespół S (stacjonujący w miejscowości zespół P był na wyjeździe). Czas dojazdu w kodzie 1 - 8 minut.


Na miejscu okazało się, że incydent miał miejsce na dole w kopalni, a poszkodowany jest od ok. 30 minut transportowany do szybu przez ratowników górniczych. Z ostatniej informacji od nichwiadomo, że jest przytomny i ma izolowany uraz uda. Do momentu wyjazdu pacjenta na powierzchnię pozostało jeszcze ok. 10 minut.


Lekarz zespołu S poprosił ratowników o przygotowanie się do przejęcia pacjenta przed szybem. Do butli tlenowej podłączono maskę, włączono monitor, kabel z elektrodami do monitorowania, pulsoksymetr, zmontowano wlew kroplowy z 0,9% NaCl, nabrano również do strzykawki 0,1 mg Fentanylu, przygotowano cały zestaw do wkłucia dożylnego, szyny oraz opatrunki..


Po kilku minutach uzyskano wiadomość, że poszkodowany wyjeżdża już windą, po chwili słyszalny był już jego krzyk. Po otwarciu drzwi do windy zastano na noszach przytomnego, krzyczącego z bólu mężczyznę z unieruchomioną lewą kończyna dolną na desce szalunkowej, zrotowaną na zewnątrz, widoczny powiększony obwód uda, przekrwawiony opatrunek oraz krew na noszach.


Lekarz zespołu założył pacjentowi na twarz maskę z tlenem w przepływie 12 l/ min, a następnie sprawdzając tętno na tętnicy promieniowej (miarowe ok. 90 min, dobrze napięte), rozpoczął zbieranie wywiadu - już w czasie wynoszenia z windy. Pacjent w pełnym kontakcie logicznym zgłasza bardzo silny ból uda lewego 10/10, spadł na niego ważący co najmniej kilkadziesiąt kg blok z węgla, nie stracił przytomności, zrobiło mu się na chwilę słabo, ale jak twierdzi z bólu, neguje jakiekolwiek uczulenia, waży 100 kg, posiłek ok. 4 godziny temu, do tej pory na nic nie chorował .


Uraz tylko i wyłącznie dotyczący kończyny dolnej obejmujący udo i staw kolanowy. Ratownicy górniczy postawili nosze, ratownik medyczny założył wkłucie 18 G w prawym dole łokciowym podał pacjentowi 0,1 mg Fentanylu wg zlecenia, podłączył wlew kroplowy, drugi pulsoksymetr oraz elektrody do monitorowania.


W tym czasie lekarz kontynuował badanie fizykalne – ruchomość palców stopy zachowana, czucie również, tętno na t grzbietowej wyczuwalne, brak widocznych jakichkolwiek innych urazów.


Nie uzyskano dobrego efektu przeciwbólowego wobec powyższego ponownie podano 0,1 mg dożylnie Fentanylu . Uzyskano zmniejszenie dolegliwości bólowych do poziomu 6/10. Pacjent został poinformowany, że dodatkowo zostanie podany mu lek, po którym może czuć się „dziwnie”, ale konieczne będzie unieruchomienie kończyny i założenie opatrunków, więc zapewne ból się nasili. Zalecono podanie 50 mg Ketaminy dożylnie. Ból zelżął do 3/10, pełny kontakt logiczny z pacjentem został zachowany.


W trakcie rozcinania przekrwawionego opatrunku słychać było komentarze pracowników kopalni. że „ oni by już wezwali helikopter, zadzwonią po straż pożarną i będą organizować lądowisko na boisku". Jednak lekarz zwrócił się stanowczo z prośba o zaprzestanie komentarzy, a  jedyne głosy jakie mogą być słyszalne to pacjenta i zespołu ZRM. Śmigłowiec będzie zadysponowany dopiero po ocenie urazu.


Po usunięciu opatrunków stwierdzono rozległe rany szarpane bocznej i przyśrodkowej powierzchni uda obecnie bez cech krwawienia, znaczne zniekształcenie kolana. Stwierdzając ewidentny uraz zmiażdżeniowy kolana i uda poproszono dyspozytora o zadysponowanie LPR na miejsce zdarzenia.


Zakładanie opatrunków oraz unieruchamianie kończyny nasiliło dolegliwości bólowe pacjenta do 6/10, dlatego ponownie podano 50 mg Ketaminy, co spowodowało zmniejszenie bólu do 2/10. Pacjenta unieruchomionego przełożono na nosze i przy pomocy ratowników górniczych przeniesiono do karetki uzyskując w tym czasie widomość, że w przeciągu ok. 7 minut wyląduje LPR.


W karetce pacjent przytomny, w pełnym kontakcie logicznym, kontrolne parametry życiowe prawidłowe (RR, BP, tętno), żartujący z zespołem. Został również zlecony i podłączony wlew dożylny 1,0 g Paracetamolu - w bezruchu ból 2/10.


LPR wylądował na terenie zakładu pracy, lekarz z ratownikiem przyszli do karetki . Po zapoznaniu się ze stanem pacjenta, mechanizmem urazu, pacjent został przez nich poinformowany że zostanie przetransportowany do Centrum Urazowego. ZRM został poproszony o podwiezienie pacjenta do śmigłowca. W związku z bardzo nierównym i wyboistym terenem na terenie zakładu pracy, mimo bardzo powolnej jazdy, pacjent zgłosił nasilenie dolegliwości bólowych (odległość około 200 metrów), podano ponownie 50 mg Ketaminy, co pozwoliło bezproblemowo przetransportować pacjenta. Przekazany stabilny, ból 2/10 odczuwany tylko przy ruchu.


Łącznie przeciwbólowo pacjent otrzymał 0,2 mg Fentanylu, 150 mg Ketaminy, 1,0 g Paracetamolu.


Efekt terapeutyczny bardzo dobry.


 


Autor: Maja A. Berezowska


 


Więcej o zastosowaniu ketaminy w medycynie ratunkowej tutaj: https://www.facebook.com/notes/patologiczny/zastosowanie-ketaminy-w-medycynie-ratunkowej/1094188864045416/


 

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, by móc dodać komentarz.

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Społeczność

Najnowsze zdjęcia

 • Pierwsza pomoc tonącym
 • Podstawowa Opieka Zdrowotna
 • Wzywając pogotowie, nie okłamuj dyspozytora
 • Nie czekaj, dzwoń!
 • Nie wzywaj pogotowia nadaremnie
 • Wzywaj z głową
 • Ratownik medyczny
 • Teraz już wiesz...
 • Miał zawał. Karetki nie było.
 • Zespół QRS i jego szerokość
 • STEMI może być...
 • Słupek
 • Zatrucia
 • Ratownik medyczny
 • Zarobki ratownika medycznego
 • Służby