Ratownictwo Medyczne i Pierwsza Pomoc - Ratunek24.pl

Kokpit 2013 - pierwszy w Polsce mobilny symulator CPR

Artykuł czasopisma "Na ratunek" nr 6/2012 (str 26-27)


 Czym jest Kokpit 2013?


Jest to przede wszystkim konkretne urządzenie – to odpowiednio przez nas zaprojektowany oraz wykonany symulator stanowiska dyspozytorskiego, dzięki któremu możemy zapewnić niemal idealne warunki do nauki dla dyspozytorów medycznych. Kokpit jest w stanie stymulować pracę nie tylko jednego stanowiska, ale całej centralnej dyspozytorni lub CPR. Obecnie powstaje również panel do symulacji zdarzeń o charakterze masowym dla danego regionu czy województwa. Kokpit to także pewien otwarty projekt, który pragniemy poszerzać w przyszłości o wiele innych narzędzi do symulacji i edukacji medycznej.


Jak działa kokpit?


To dość proste. Symulator składa się w zasadzie z trzech elementów. Pierwszym jest stanowisko dyspozytora, w skład którego wchodzą głównie: dwa monitory, radiostacja, telefony i rejestrator rozmów. Na pierwszym z monitorów dyspozytor widzi mapę swojego obszaru działania wraz z rozlokowanymi ambulansami i ich statusami. Drugi monitor wskazuje numer telefonu osoby dzwoniącej oraz umożliwia wpisanie danych uzyskanych w trakcie zbierania wywiadu i przesłanie ich w postaci „karty wyjazdowej” do konkretnego ambulansu, dysponując zarazem ZRM w odpowiednim kodzie wyjazdu do miejsca zdarzenia. Jest to dość typowe odwzorowanie stanowiska dyspozytorskiego.


Osoba ćwicząca, przystępując do konkretnego scenariusza, widzi, jaki jest dzień tygodnia oraz godzina, widzi swój tabor rozlokowany na mapie oraz statusy ambulansów. Kursant ma chwilę na zapoznanie się z wyświetlonym na ekranie „opisem przypadku”, który jest odpowiednikiem raportu zdanego przez poprzedniego dyspozytora w momencie „przejęcia od niego dyżuru”. Gdy zadzwoni telefon, rozpoczyna się scenariusz. Po podniesieniu słuchawki zegar zaczyna odliczać czas, ambulanse przemieszczają się na ekranie w czasie rzeczywistym, a cała rozmowa jest nagrywana z możliwością późniejszego odsłuchu oraz omówienia.


Drugi element urządzenia to miejsce, skąd instruktorzy symulują wezwanie. W praktyce jest to osobne pomieszczenie, a cała łączność opiera się na sieci bezprzewodowej. Dość skomplikowany, ale jednocześnie prosty w obsłudze moduł pozwala uruchomić przygotowany wcześniej scenariusz zawierający tabor (rozlokowanie ambulansów), a także przygotować odpowiednie dźwięki tła słyszane przez dyspozytora w słuchawce podczas trwania rozmowy. Wszystko po to, aby wezwanie było jak najbardziej zbliżone do rzeczywistego. Instruktor wciela się też w rolę załóg ambulansów lub pozostałych służb, jeśli takowe zostaną wywołane przez dyspozytora i za pomocą wciśnięcia jednego tylko przycisku jest słyszany tym razem w radiostacji, a nie w słuchawce telefonu. To samo dzieje się w drugą stronę – każdy z zespołów może wywołać dyspozytora w dowolnym momencie, dodatkowo na biurku może zadzwonić drugi telefon… i sytuacja zaczyna się komplikować, jak w życiu.


         


Ponieważ wyznajemy zasadę: „uczymy się ćwicząc i uczymy się obserwując, jak ćwiczą inni”, trzecie stanowisko to doskonałe uzupełnienie dwóch poprzednich. Umożliwia pozostałym dyspozytorom, znajdującym się w tej samej sali co przyjmujący wezwanie, przysłuchiwanie się całości rozmowy. Za pomocą zestawów z pojedynczą słuchawką każdy z nich może słyszeć nie tylko to, co dzieje się w sali, czyli co mówi dyspozytor, ale również to, co dzieje się w słuchawce telefonu – oni również słyszą osobę wzywającą wraz z dźwiękami tła.


Czy scenariusze dotyczą jakiegoś konkretnego miejsca w Polsce, czy raczej to jakaś fikcyjnie stworzona mapa, fikcyjne realia?


I tak, i nie. Pracujemy na prawdziwych mapach. Tym niemniej największym wyzwaniem jest dla nas sytuacja, gdy na kursie są osoby z różnych miejsc Polski, pracujące w różnych dyspozytorniach. Przyjęliśmy na taką okoliczność Gorzów Wielkopolski oraz powiat gorzowski jako umowne miejsce X, w którym wszystko się rozgrywa, gdzie dyspozytorzy mają określoną liczbę ambulansów, szpitali, pozostałych służb itd., odpowiednio rozlokowanych w terenie. Kursanci otrzymują na kilkanaście dni przed kursem odpowiednią specyfikację realiów, w jakich przyjdzie im ćwiczyć. Natomiast kokpit przygotowany jest również do pracy w dowolnym miejscu Polski, przy rzeczywistej alokacji jednostek na mapie, dla danego rejonu operacyjnego, zakładając dowolne warianty dla taborów czy scenariuszy. Ambulanse przemieszczają się po rzeczywistych drogach z prędkością, jaką ustalimy podczas opracowywania scenariuszy. Mamy ponad 30 różnych sytuacji wezwań, które również można dowolnie modyfikować. Przykłady naszych nagrań z użyciem symulatora oraz jego zdjęcia dostępne są na naszej stronie internetowej: www.ratownictwo-mcs.pl. Zapraszamy.


Jakie plany na najbliższą przyszłość?


Z całą pewnością rozbudowa Kokpitu umożliwiająca symulację zdarzeń o charakterze masowym, a także wykorzystanie symulatora do ćwiczeń interdyscyplinarnych, co umożliwi szkolenie się na nim nie tylko dyspozytorów, ale również członków ZRM oraz innych służb uczestniczących w zdarzeniach, koordynatorów medycznych, personelu szpitali, itd., zwłaszcza w konkretnym regionie. Mamy w zanadrzu też kilka innych, równie ambitnych pomysłów, ale nie chcielibyśmy ich, póki co, zdradzać. Każdy w naszym zespole wnosi bardzo wiele w funkcjonowanie działu MCS Technologia, to prawdziwy ocean pomysłów, które, mamy nadzieję, po kolei będą dobijały do brzegu.


źródło - www.ratownictwo-mcs.pl

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, by móc dodać komentarz.

Komentarze

Zobacz profil - kankan
kokpit działa świetnie, miałem przyjemność pracować na nim podczas kursu doskonalącego dla dyspozytorów medycznych w Tucholi. Pomysł bardzo fajny i skuteczny!

Społeczność

Najnowsze zdjęcia

 • Śmigłowiec sokół
 • Zgodniezprawem
 • Przyczepa do transportu?
 • Pierwsza pomoc tonącym
 • Podstawowa Opieka Zdrowotna
 • Wzywając pogotowie, nie okłamuj dyspozytora
 • Nie czekaj, dzwoń!
 • Nie wzywaj pogotowia nadaremnie
 • Wzywaj z głową
 • Ratownik medyczny
 • Teraz już wiesz...
 • Miał zawał. Karetki nie było.
 • Zespół QRS i jego szerokość
 • STEMI może być...
 • Słupek
 • Zatrucia