Ratownictwo Medyczne i Pierwsza Pomoc - Ratunek24.pl

RATOWNICZY WRZESIEŃ

Podsumowanie miesiąca aktualności dodanych w Ratunek 24


Ratowniczy wrzesień – podsumowanie miesiąca


Wrzesień był miesiącem pełnym emocji i wydarzeń w ratowniczym kalendarzu. Odbyło się kilka turniejów i mistrzostw, było trochę afer, ale działo się też sporo dobrego. Zarówno ratownicy medyczni, jak i dziennikarze na nudę nie mogli narzekać. Zwłaszcza ratownicy. Jednak to chyba nic nowego, w końcu jesteśmy przyzwyczajeni, że ciągle coś się dzieje. Poniżej przedstawiam podsumowanie najważniejszych, wrześniowych wydarzeń.


PSL składa projekt ustawy dot. ratownictwa medycznego


„Posłowie zamierzają zwiększyć uprawnienia zespołów karetek pogotowia. Chcą, by środki przeciwbólowe dzieciom podawali nie tylko lekarze. PSL uważa za potrzebne zwiększenie uprawnień  ratowników medycznych, tak by mogli m.in. zdecydować, kiedy przerwać prowadzoną resuscytację. Takie rozwiązanie przewiduje wniesiony już do laski marszałkowskiej projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym ratowników medycznych.” Źródło: prawo.rp.pl


Tutaj natomiast możecie obejrzeć wideo z konferencji prasowej na której omówione zostały postulaty ratowników medycznych.


Wszystko pięknie, ale już gdzieś to słyszałem. Zaraz… czy ta sama mantra nie jest powtarzana w kółko od kilku lat, przez różne środowiska i ugrupowania polityczne? Oby tym razem nie skończyło się na zamiarach i politycznych rozgrywkach, do których wykorzystuje się fakt niedoskonałości ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Czas na gadanie się skończył, pora działać.


Człowiek leży na drodze. Przykład na to, jak nie należy szkolić


O tej aferze rozpisywały się wszystkie media. Wiadomo o co chodziło. Zdająca egzamin na prawo jazy kursantka zauważyła mężczyznę leżącego na drodze. Chciała się zatrzymać, lecz egzaminator odwiódł ją od tego zamiaru. Rodzi się tu pytanie: jaki jest sens nauki pierwszej pomocy na egzaminach prawa jazdy, skoro gdy przychodzi co do czego, nawet egzaminator umywa ręce? Cóż. Ta niesławna sytuacja, uświadamia jak niewyedukowane jest społeczeństwo w zakresie udzielania pierwszej pomocy.


Gdyby jednak znalazł się ktoś, kto nie kojarzy sprawy, tutaj może przeczytać szczegóły.


Ćwiczenia ratownicze


Piątego września odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zostały zorganizowane, by doskonalić współpracę służb ratowniczych i mundurowych. A także, by pomóc w wypracowaniu wspólnych procedur działania. Ćwiczenia zostały nazwane „Jesień13”, a inscenizacja przedstawiała między innymi scenariusz katastrofy drogowej, z udziałem ponad 40 poszkodowanych osób. Tego typu pozoracje doskonale pomagają eliminować wady krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w Polsce. Oby z każdymi kolejnymi ćwiczeniami, wad było jak najmniej, a uratowanych żyć jak najwięcej.


Tego samego dnia, lecz tym razem we Wrocławiu, przeprowadzono pozorację ataku terrorystycznego. I znów wszystkie służby ratownicze doskonale zdały egzamin z działania. Akcja odbyła się w centrum miasta, przy normalnym ruchu i była zakrojona na szeroką skalę. Jak podają organizatorzy, to były pierwsze tego typu ćwiczenia w Polsce.


4-6 września odbyły się XII Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym – Wrocław 2013. I znów śmiało można powiedzieć, że wszyscy stanęli na wysokości zadania. Ćwiczenia odbywały się między innymi na Stadionie Miejskim, koło Hali Stulecia oraz na dachu wieżowca Sky Tower. Uczestnicy nie mieli łatwo. W mistrzostwach wzięły udział 43 załogi pogotowia ratunkowego z całej Polski.


Ostatecznie zwycięstwo wywalczyli:


1. Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie


2. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe


3. SP ZOZ MSW z WMCO w Olsztynie


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w codziennej pracy. Nie wystarczy udowodnić, że jest się najlepszym na zawodach. Trzeba to robić codziennie.


Kolejne bardzo ciekawe ćwiczenia odbyły się 25 września na autostradzie A4 na odcinku między Opolem a Wrocławiem. Służby ratunkowe ćwiczyły swoje umiejętności, podczas pozorowanego wypadku na autostradzie. Akcja stanowiła doskonały egzamin zabezpieczeń i przygotowania autostrady na tego typu sytuacje. Wnioski wyciągnięte z ćwiczeń z pewnością pomogą poprawić bezpieczeństwo na drogach. Narzekającym na utrudnienia w ruchu spowodowane manewrami, życzę aby nigdy nie potrzebowali karetki na środku autostrady.


Za to bydgoscy strażacy i ratowniczy ćwiczyli akcję ratunkową płonącego helikoptera, który spadł w Krusznie.  Naprawdę można powiedzieć, że wrzesień był pełny ćwiczeń i manewrów ratowniczych. Oby tak dalej!


Ratownicy medyczni protestują!


Po chwilach chwały na mistrzostwach, tym razem przenosimy się do stolicy, gdzie 11 września ratownicy medyczni z całego kraju, wyszli na ulicę, by wykrzyczeć swoje postulaty - między innymi finansowanie systemu z budżetu państwa oraz, aby w karetkach specjalistycznych pracowały czteroosobowe zespoły, a podstawowych – trzyosobowe. Nikt ich nie wysłuchał. Nikt nawet nie wyszedł by się z nimi spotkać. W sumie nie ma się co dziwić, skoro na protesty przyjechała niecała setka ludzi. To zbyt małe przedstawicielstwo. Może reszcie wcale nie zależy? A może, jak to zwykle w ratowniczym światku bywa – jeden zwala odpowiedzialność na drugiego i zamiast zebrać się wspólnie, zacząć działać i postawić sprawę na ostrzu noża, myślimy sobie „jakoś to będzie” i żyjemy dalej - bez zmian.


W związku z całkowitym brakiem zainteresowania ze strony rządu, protestujący postanowili wysłać swoje postulaty pocztą. Jeśli pocztą polską, to życzę powodzenia. Odbiorą w następnej kadencji ;)


Nie tylko ratownicy protestowali tego dnia. 11 i 12 września był  Ogólnopolskim Dniem Protestu, to tzw. dzień debat z ekspertami w miasteczku przed siedzibą parlamentu. Jako główny problem wskazywano niewystarczające finansowanie i komercjalizacja systemu ochrony zdrowia.


Dostaniemy koronera?


Skoro była mowa o protestach. To teraz czas na pierwsze zwiastuny lepszych czasów. Już po kilku dniach „do Sejmu RP trafił projekt, w którym zaproponowano uregulowanie zapisu dotyczącego osoby odpowiedzialnej za stwierdzanie zgonu. Ponadto obrady dotyczyć będą powołania instytucji koronera i spraw administracyjnych związanych z chowaniem zwłok - poinformowali lekarze rodzinni z Porozumienia Pracowników Ochrony Zdrowia.” Gazeta.pl


Od projektu do wejścia w życie jeszcze długa droga. Ale być może to jakiś początek, by coś zmienić? Wyjeżdzające do zgonu karetki „S” to paranoja, którą koniecznie powinno się rozwiązać.


NIK kontroluje i wyciąga wnioski


Z kolei 16 września Narodowa Izba Kontroli orzekła, że Polska ma wciąż problemy ze zbudowaniem spójnego systemu rozwiązywania sytuacji kryzysowych. NIK negatywnie ocenia brak spójnego systemu ochrony w razie sytuacji kryzysowych. Warto przyjrzeć się dokładniej wnioskom NIK w tym artykule.


Ameryki nie odkryli, ale dobrze, że już zauważa się problemy, a nie odwraca się od nich wzrok.


W Krakowie powstanie Zintegrowane Centrum Medycyny Ratunkowej


„Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował 26 września o zmianach w statucie Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, dzięki którym możliwe będzie uruchomienie działalności leczniczej w nowych budynkach szpitala. Zintegrowane Centrum Medycyny Ratunkowej (ZCMR) w Szpitalu im. Jana Pawła II ma być "spójnym uzupełnieniem uruchomionego niedawno przy Szpitalu Uniwersyteckim Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK)". „ Źródło: nagle.mp.pl


Co to oznacza w praktyce? Że na terenie Krakowa zostanie utworzone profesjonalne centrum specjalistyczne medycyny ratunkowej, obejmujące cały region. Będą tam przyjmowani i leczeni chorzy w stanie zagrożenia życia w ostrych schorzeniach narządów klatki piersiowej, serca i naczyń krwionośnych, a także będą wykonywane wszystkie procedury ratujące życie. Chcielibyśmy aby w przyszłości powstawało coraz więcej takich ośrodków.


Więcej sprzętu dla POZ


NFZ bierze się w końcu za polepszenie usług nocnej i świątecznej opieki medycznej. Chce wyposażyć ambulatoria w rentgen i laboratorium diagnostyczne, co wydaje się sensownym rozwiązaniem, z racji faktycznych braków sprzętu w POZtach do pełnego zdiagnozowania pacjenta. W tej chwili większość pacjentów i tak kończy na SORze w celu przeprowadzania pełnej diagnostyki. Przeczytaj więcej


Tymczasem lekarze protestują, uważając ten pomysł za absurdalny. No to jak to jest? Chcemy odciążyć SORy i przerzucić cześć pacjentów, którzy nie wymagają nagłej pomocy do POZ, czy nie?


Hity miesiąca!


Na koniec zostawiłem dwa najlepsze newsy:


17 września dyspozytor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach odebrał zgłoszenie… z grobu. Prawdopodobnie już wszyscy słyszeli o pechowcu, który został pobity i wrzucony przez dwóch nietrzeźwych mężczyzn do grobu. Mężczyzna nie mógł sobie poradzić z odsunięciem ciężkiej płyty grobowca, więc wezwał pomoc. Na miejscu służby ratunkowe faktycznie zastały poszkodowanego w grobie, na szczęście nie wymagał pomocy medycznej.


Ostatni news zwali wszystkich z nóg, więc trzymajcie się mocno.


W Nowym Targu wylądował śmigłowiec. Serio. Serio. Możecie przeczytać tutaj. Oryginalnie w artykule miał być zresztą helikopter „Powietrznego Pogotowia Ratunkowego.” Błąd został na szczęście poprawiony.


Nie chcę być złośliwy, ale to taki sam ekscytujący news jak to, że do szpitala przyjechała karetka. Ja rozumiem, że dziennikarzom pisze się ciężko o ratownikach, bo pojawiają się na miejscu zdarzenia i zaraz znikają. Nie udzielają wywiadów, nie są tak medialni jak strażacy. Ale pisanie o tym, że na lądowisku, gdzie średnio kilka razy w miesiącu ląduje śmigłowiec - wylądował śmigłowiec, to chyba lekkie przegięcie. Wybaczcie, nie mogłem darować sobie komentarza w tej sprawie.


Podsumowując


We wrześniu działo się naprawdę wiele. Gdybym chciał zaprezentować wszystko, potrzebowałbym listy długiej jak papier toaletowy - byłaby zresztą równie nudna. Po kolejną zbiorczą porcję wiadomości z ratowniczego świata zapraszam na początku przyszłego miesiąca.


Dla serwisu ratunek24.pl napisał: Jerzy A. Kozłowski


 

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, by móc dodać komentarz.

Komentarze

Zobacz profil - Klaudiusz
Bardzo mi się podoba, takie podsumowanie ostatnich wydarzeń, mam nadzieje że będzie to co miesiąc
Zobacz profil - seba
 • seba
 • 14:12, 24.10.2013
Ekstra.
Przyjemnie się czyta.

Społeczność

Najnowsze zdjęcia

 • Śmigłowiec sokół
 • Zgodniezprawem
 • Przyczepa do transportu?
 • Pierwsza pomoc tonącym
 • Podstawowa Opieka Zdrowotna
 • Wzywając pogotowie, nie okłamuj dyspozytora
 • Nie czekaj, dzwoń!
 • Nie wzywaj pogotowia nadaremnie
 • Wzywaj z głową
 • Ratownik medyczny
 • Teraz już wiesz...
 • Miał zawał. Karetki nie było.
 • Zespół QRS i jego szerokość
 • STEMI może być...
 • Słupek
 • Zatrucia