Ratownictwo Medyczne i Pierwsza Pomoc - Ratunek24.pl

FORUM RATUNEK24

OFFTOPIC - DOWOLNE TEMATY - Warszawa

Autor
Wiadomość
drapi21
Przeczytaj zestaw ciekawostek o stolicy Polski. Zbadaj opowieść o Warsie i Sawie, dowiedz się gdzie lokowała się skocznia w niniejszym mieście i jaki jest największy obiekt w Polsce. Te ciekawe fakty o Stolicy z gwarancją zadziwią.

Historia o Warsie i Sawie

Nauczyciele w szkółkach wystarczająco często cytują tajemniczą pogłoskę o dwójce wielbicieli. Opowiada ona przypowieść rybaka o nazwisku Wars. Tenże osobnik przebywający nad brzegiem Wisły pewnej nocy zarejestrował w rzece uroczą kobietę. Wars zakochał się w niej od 1 wejrzenia i dopiero po kilku sekudach zarejestrował, że w rzeczywistości jest to rusałka. Od tej ciemności systematycznie pojawiał się w owym położeniu, żeby móc doceniać jej piękno. Na szczęście dla rybaka, obok rusałki pojawiły się te same doznania wobec jegomościa. Ich emocja była na tyle wyrazista, że rusałka mianowana Sawa mogła w końcu pójść na ląd, natomiast w miejsce jej ogona pojawiły się nogi. Po jakimś czasie Wars i Sawa skonstruowali osobistą chałupkę ponad Wisłą, natomiast wokół niej budował się zamek. To bezwzględnie dla wychwycenia miłości zadurzonych, uzgodniono połączyć ich imiona w indywidualny kawałek - Warszawa.

Stolica - ośrodkiem sportów chłodnych

Powyższe stwierdzenie rozbrzmiewa identycznie nadzwyczajnie, co baśń o Warsie i Sawie. Ale znowu nie tak dawno, w stolicy Polski mieściła się skocznia narciarska. Koncept zbudowania skoczni na Mokotowie (przy trasie Czerniowieckiej) egzystował podporządkowany z wydarzeniem V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Roboty nadzorowane poprzez Jeremiego Struchackiego rozpoczęto w 1955 roku, a pierwsze podskoki oddano tu we wrześniu 1959 roku. Trampolina była poświęcona pierwszoplanowo w planach treningowych, wszelako zrealizowano na niej również nieznaczne turnieje. Punkt strukturalny określono na 38 metrze. Największy podskok na tym obiekcie oddał Janusz Duda spadający na 48 metrze, aczkolwiek jej oficjalnym rekordem jest skok Antoniego Łaciaka (40,5 metra). Ostateczne zawody na skocznie narciarskiej w Stolicy urządzono w maju 1989 roku, po czym budynek pozostał zamknięty i stracony. Aż do 2011 roku, kiedy powiatowy inspektorat przeglądu budowlanego zadenuncjował uchwałę o jej zlikwidowaniu.

Najogromniejszy obiekt w Polsce

Najogromniejszym pałacem w Polsce jest bez wątpienia Pałac Kultury i Nauki. Wynosi się on na wysokość 237 metrów. Powstawał w latach 1952 - 1955 jako „podarunek narodu sowieckiego dla ludu polskiego”.
http://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/454-warszawa-ciekawostki
^