Ratownictwo Medyczne i Pierwsza Pomoc - Ratunek24.pl

FORUM RATUNEK24

KSZTAŁCENIE I DOSKONALENIE - dyplom

Autor
Wiadomość
abcd
    abcd
  • 2020-01-03 13:19:20
Mam pytanie dotyczące dyplomu. Uzyskałam go w szkole policealnej w marcu 2015 i nie podjęłam pracy w zawodzie ratownik medyczny. Czy po takim czasie jest on jeszcze ważny i czy mogę podjąć zatrudnienie? Czy wcześniej musze przejść jakieś kursy doszkalające?
Pozdrawiam
Szwedziu
Witaj.
Dyplom jest wazny dożywotnio, ratownik medyczny nie ma obecnie prawa wykonywania zawodu. Wg. ustawy o PRM jednak powinnaś jak najszybciej podjąc pracę gdyz jeżeli nie wykonywałaś pracy przez okres dłuższy niż 5 lat powinnaś przejść przeszkolenie. Tutaj artykuły z ustawy o PRM:
Art. 10h. 1. Jeżeli ratownik medyczny spełniający warunki, o których mowa w art. 10, nie wykonuje zawodu przez udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przezokres dłuższy niż 5 lat łącznie w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć wykonywanie zawodu ratownika medycznego polegające na udzielaniu tych świadczeń, jest obowiązany do odbycia przeszkolenia.
2. Przeszkolenie trwa przez okres 6 miesięcy i jest realizowane w podmiocie leczniczym będącym dysponentem jednostki, w pełnym wymiarze czasu pracy, przez udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej pod nadzorem innego ratownika medycznego lub lekarza systemu, lub pielęgniarki systemu, posiadających co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe.

Z drugiej strony przy obecnych brakach kadrowych sa podmioty, które na pewno zatrudnią Cie bez przeszkolenia. Nie mniej jednak po takim czasie warto isć na kursy, zrobić KDRM oraz zaktualizowac wiedzę bo sporo czasu minęło.
Pozdrawiam
^